Trwałość na wieki – parapety z kamienia

W latach 70-tych ubiegłego wieku w komunistycznej Polsce zapanowała moda na parapety lastrykowe. Gospodarze budujący swoje domy, mieszkańcy miast wykańczający rodzinne gniazda, wszyscy oni nabywali tanie i szybkie w wykonaniu parapety z lastryka czyli zaprawy cementowej z domieszką grysu i barwnika. Jak grzyby po deszczu rosły lokalne wytwórnie parapetów i płyt lastrykowych wykonując je szybko, ale niedokładnie.
parapet kamienny
Dziś po ponad 40 latach widzimy, że nie był to dobry materiał. Płyty a szczególnie parapety z lastryka po kilkudziesięciu latach to resztki cementu zwisające na zardzewiałych, skorodowanych drutach. Lastryko w polskich warunkach nie zdało egzaminu. Ciężkie zimy, duża wilgotność i nieprecyzyjność wykonania sprawiła, że wszystko co wykonano z tego materiału dziś się sypie i straszy. Czym więc zastąpić lastryko? Odpowiedź jest jedna – klasycznym kamieniem.

Trwałe parapety kamienne

Kamień to materiał, który przetrwa wieki i bardzo wolno podlega zniszczeniu będąc mało podatnym na warunki atmosferyczne. Gatunki takie jak granit, marmur czy gnejs to gwarancja nie tylko trwałości przez setki lat, ale i znakomitego wyglądu. Kupując parapety kamienne do swojego domu zapewniamy mu więc nie tylko trwały element konstrukcyjny, ale również podnosimy walory estetyczne mieszkania. Parapety kamiennie z granitu bądź marmuru dodają nam prestiżu i sprawią, że każdy znawca klasycznej architektury pozytywnie oceni nasze rodzinne gniazdo. Jedyną kwestią problematyczną może być cena. Kamienne parapety są około trzy razy droższe od parapetów lastrykowych. W przypadku płytek podłogowych jest to różnica dwukrotna a w przypadku płyt schodowych czterokrotna.

Jednak zakładając, że lastrykowy parapet czy płytka będzie po kilku latach do wyrzucenia i wymiany warto zainwestować większą sumę ciesząc się trwałością i klasycznym wyglądem.
Na polskim rynku istnieje ogromna ilość przedsiębiorstw specjalizujących się w sprzedaży i montażu kamiennych parapetów. Najkorzystniejsza cenowo jest zdecydowanie firma parapety kamienne radom. Oferuje ona montaż na terenie całego kraju i różnorodność wzorów parapetów do wyboru.

parapety-mardav.pl/parapety-kamienne